SOBOTA 15. 06. 2024
Menu

Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí netřeba dlouze představovat – návštěvníci a turisté tuto lokalitu dobře znají a také se sem rádi vracejí. Vranov totiž nabízí hned několik hlavních lákadel – koupání na oblíbené vranovské pláži, návštěvu zachovalého zámku na skále nad městem a v neposlední řadě je Vranov také pomyslnou hlavní branou do Národního parku Podyjí.
 
Pokud máte rádi historii a památky, určitě navštivte zámek Vranov nad Dyjí, který patří k nejpozoruhodnějším historickým stavbám středoevropského baroka. Zámek se vypíná na 76 metrů vysoké skále a vznikl přestavbou z původního hradu, který je poprvé připomínán už v Kosmově kronice v roce 1100. V současnosti jsou interiéry zámku, zdejší kaple i zámecké zahrady v sezóně přístupny návštěvníkům a těší se značné oblibě. Z církevních památek je pak nejvýznamnější stavbou Vranova kostel Nanebevzetí Panny Marie, který najdete hned v centru obce.
 
Méně dávná historie na vás zase dýchne při procházce k pohraničnímu opevnění z let 1935-1938. Celkem 19 bunkrů se dochovalo v úplnosti až do dneška a jsou nepřehlédnutelným krajinotvorným prvkem Vranovského okolí.
 

Vranovská pláž

Pokud patříte k milovníků koupání a vodních radovánek, nejspíš v letních měsících nejprve zavítáte na sluncem prohřátou vranovskou pláž. A my se vám rozhodně nedivíme. Plavání, potápění, cachtání se vodě, stejně jako opalování a pojídání zmrzliny patří mezi nejpříjemnější aktivity, které si u nás můžete vychutnat. Mezi další možnosti vyžití patří sportovní aktivity všeho druhu, adrenalin v lanovém parku nebo při seskoku z mostu na pružném laně. Klidnějším povahám doporučujeme výlety lodí, při kterých máte dostatek časuv klidu se pokochat okolní působivou přírodou.

Vranovská přehrada - koupání i vodní elektrárna

Vranovská přehrada je jedním z našich největších pokladů. Když se dosyta vyřádíte při koupání ve vodách přehrady, můžete zavítat také do návštěvnického centra vodní elektrárny Vranov. Elektrárna zásobuje elektrickou energií celé okolí. Elektrárnu je možné po předchozí domluvě navštívit v průběhu celého roku a je to rozhodně netradiční zážitek, na který jen tak nezapomenete. Prohlédnou si můžete nejen současné rozsáhlé prostory technického objektu, ale i spoustu historických materiálů, díky kterým získáte rychlý vhled do vývoje elektrárenské techniky. A pozor, prohlídky jsou pro všechny zdarma.

Tipy na výlet

Skvělým tipem na kratší procházku, která zaujme děti i dospělé návštěvníky, je výprava k linii bunkrů pohraničního opevnění ze 40. let 20. století. Linie začíná těsně pod zámkem a pokračuje dále přes Junácké údolí až k přehradní hrázi.
 
Tipem na malý výlet je také trasa z Vranovského náměstí až do blízkého Onšova. Po cestě určitě neminete vyhlídku s Claryho křížem, ze kterého máte Vranovskou přehradu jako na dosah.
 
Při vyjížďce z Vranova směrem na Znojmo se určitě zastavte u Vyhlídky zamilovaných, zvlášť pokud na cestě právě nejste sami. Na jedné ze serpentin vás okouzlí nejen výhled na Vranov, ale i množství zámečků, které si tu zamilovaní věší na důkaz své lásky.
 

Ubytování Vranov nad Dyjí

Ve Vranově nad Dyjí najdete skutečně nepřeberné možnosti ubytování. Máme tu veliký kemp přímo na Vranovské pláži, který získal ocenění Kemp roku 2012. Stany, chatky, mobilhaimy i místa pro karavany čekají na Vás! Široký výběr Vás čeká i v oblasti penzionů, apartmánů a ubytování v soukromí. A nebojte, pro náročnější zákazníky máme připraveno i několik krásných hotelů.
 
Najděte si ubytování v obci Vranov nad Dyjí.
 
Kontakty
Městys Vranov nad Dyjí  www.ouvranov.cz  
Turistické informační centrum www.navstivtevranovsko.cz 
Více informací na: 
Kontakt: infocentrum@ouvranov.cz
Tel.: + 420 515 296 285
GPS: 48.8991211N, 15.8148753E
 
 

 

 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska