SOBOTA 20. 07. 2024
Menu

Štítary

Štítary patří mezi nejstarší obce Znojemska - dle některých záznamů existovaly pravděpodobně již kolem roku 1000 a svůj historický ráz si zachovaly dodneška. Centrum obce kolem kostela Sv. Jiří bylo díky své ojedinělé stavební koncepci dokonce vyhlášeno vesnickou památkovou zónou. Právě kostel Sv. Jiří je dominantou obce a v kraji navíc netradiční stavbou - je totiž řešen tak, že jeho věž je od samotného kostela oddělena a stojí samostatně.
 
Dnešní Štítary mají asi 650 stálých obyvatel, v sezóně jsou ale plné dalších návštěvníků, kteří každoročně přijíždějí především za koupáním. Štítary totiž patří do rekreační zóny Vranovské přehrady, najdete tu proto mnoho chat, chalup i rekreačních ubytoven – k vranovským plážím tu odtud není daleko a krásná příroda je také na dosah, takže co víc si přát. K přehradě se nejlépe dostanete po půvabné lesní cestičce, takže mezi koupáním a procházkou po okolí nebudete muset volit. Ve Štítarech také najdete hned tři rybníky, které obec obklopují, a přímo zvou k romantickým procházkám.
 
Tipy na výlet
Ze Štítar je to jen velmi nedaleko do Vranova nad Dyjí, kde určitě navštivte zdejší zámek, který se nad městem vypíná na 76 metrů vysoké skále.
 
Kontakty
Městys Štítary
Více informací na: www.obecstitary.cz
Kontakt: stitary@obecstitary.cz
Tel.: + 420 515 291 350
 
 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska