SOBOTA 20. 07. 2024
Menu

Praktické informace

Nevíte? Tápete? Pořád nejste rozhodnutí? Nebo se dokonce bojíte, že to Vranovsko nenajdete? Obáváte se, že nebude kde zaparkovat? Pak věnujte pozornost této sekci. My vám totiž se vším poradíme :-).
 
Tady najdete informace o tom, jak se k nám dostanete, kudy se jede do našich kempů a pláží, jak je to s parkováním v jednotlivých lokalitách, ale i informace o bankomatu, zdravotnické službě nebo policii.
 

JAK SE K NÁM DOSTANETE

Hodně návštěvníků k nám jezdí zkrátka proto, že si tu odpočinou a najdou vytoužený klid. Říkají nám, „tam u vás na konci světa“. Ale jak se na ten konec světa dostat?
 
Autem. Tak tohle je opravdu jednoduché. Když pojedete od Prahy přes Jihlavu, Želetavu a Moravské Budějovice směrem na Znojmo, zahnete v Moravských Budějovicích na Dešov. Pak to vezmete buď na Zálesí, pokud chcete do Bítova, na Vranovskou pláž nebo do Vranova nad Dyjí, nebo na Vysočany, pokud chcete do Uherčic či do Vratěnína.
 
Pokud pojede přes Znojmo, tedy třeba z Brna, Ostravy nebo Vídně, je to ještě snadnější. Asi dva a půl kilometru za Znojmem je velká křižovatka, na které se dáte doleva. Projedete Citonice a pár dalších vesniček a v Lesné se vydáte buď doleva do Vranova nad Dyjí, nebo doprava přes Štítary a Šumnou na Vranovsku pláž nebo dále do Bítova.
 
Autobusem. S tím nebude problém. Nejlepší je, když pojedete přes Znojmo. Tady chytnete autobus, který vás zaveze až do Vranova nad Dyjí (v sezóně až na zastávku "Před hrází"). Pokud byste chtěli jet do Bítova, přesedněte v Lesné na autobus, který jezdí přes Šumnou, Štítary, Zálesí a Chvalatice až tam. Ze Znojma jezdí autobusové linky i do Vratěnína. Těmito autobusy se dostanete do většiny obcí na Vranovsku. Pokud potřebujete přesné časy odjezdů, snadno si je vyhledáte na IDOSu.
 
Mimochodem, pro cyklisty máme dobrou zprávu. Na Vranovsko jezdí cyklobus až z jižních Čech, který zajíždí také do Znojma.
 
Na celém Vranovsku je celá řada spojů veřejné dopravy nejen v pracovní dny ale i o víkendech. Lze vhodně kombinovat s pěšími túrami. Spojení se Znojmem je zajištěno i o víkendech minimálně každé dvě hodiny. Pro dlouhodobější návštěvníky doporučujeme výhodnou turistickou jednodenní jízdenku v ceně 100 Kč, která v nepracovní dny platí pro 2 dospělé a 3 děti, a umožňuje neomezené cestování po celém Vranovsku, Znojemsku od Drosendorfu přes Znojmo až po Laa / Thaya. Jízdenka se jmenuje Podyjí a lze koupit u řidičů autobusů.

Doporučená spojení:  

O víkendech od 1. května do 28.října: možnost dojetí linkou 816 od Znojma až do Vranova pod hráz (vícero spojů) // možnost jízdy z Vranova do Čížova (-Hardegg) (9:55 a 17:55) // možnost jízdy z Vranova do Drosendorfu (9:34 a 13:34).

V červenci a srpnu se pak ze Znojma pod hráz i do Drosendorfu  jezdí denně,  do Čížova lze dojet s přestupem.

Pro vyhledání spojení a další informace využijte www.idsjmk.cz.

 
Vlakem. O téhle možnosti se skoro neví. Přitom je to nejpohodlnější a asi i nejromantičtější způsob cestování. Vlakem se k nám dostanete ze Znojma, Jihlavy, Třebíče nebo z Brna a vlastně i z Vídně. Vlak ze Znojma jezdí navíc poměrně často. Jízdenku si kupte do cílové stanice Šumná. Ze Šumné už se přesunete autobusem, kam potřebujete. Správní trempové navíc chodí pěšky :-). Vlak je ideální dopravní prostředek také pro ty, kteří si chtějí užít Vranovsko na kole!
 

HLEDÁME VRANOVSKOU PLÁŽ

No jo, občas se stane, že někdo tápe. Vranovská pláž je totiž obklopená lesy, což z ní dělá unikátní místo pro dovolenou a relax u vody. Pokud pojedete ze Znojma, nebo ze severu od Moravských Budějovic či Jemnice, doporučujeme, abyste se vydali směrem do Štítar, nebo z druhé strany do Zálesí. Mezi těmito dvěma vesničkami narazíte na odbočku na Vranovskou pláž. Nemusíte se bát, je dobře značená a velké cedule jsou vidět už z dálky. V areálu pláže je i vyhlášený kemp Camping Vranovská přehrada, kam můžete píchnout svůj stan, nebo se ubytovat v některém z penzionů.
 
Pokud se budete chtít jen vykoupat, můžete zajet do městečka Vranov nad Dyjí. Těsně před hrází jsou velká parkoviště, kde můžete odstavit auto a užít si den u vody.
 

KDE JE TEN KEMP NA BÍTOVĚ?

Toto je další oblíbené místo mnoha návštěvníků Vranovska. Máme tu pěkný rodinný kemp obklopený lesy a strmými skálami, ale také desítky chatiček kolem Bítovské zátoky. Docela čerstvou novinkou je aquapark přímo v kempu. Cesta sem je sice klikatá, zato nabízí pohledu na údolí řeky Dyje, nebo zříceninu hradu Cornštejn či bítovský hrad.  Rozhodně ale nezabloudíte. Pokud pojedete přes vesnici Bítov, sjedete serpentýnami až k řece. Těsně před mostem se dáte doprava a dojedete až do kempu.
 
Pokud pojedete od Vysočan, sjedete opět k řece, tentokrát z druhé strany. Až v zádech uvidíte Cornštejn, přejedete most přes řeku a dáte se doleva. A pak už je to kousek do kempu.
 

KUDY K HASIČSKÉMU PIVOVARU?

V roce 2015 byl zahájen provoz rodinného minipivovaru s názvem "Hasičský pivovar", který najdete v obci Bítov. Nachází se vedle restaurace na náměstí.
 

JAK JE TO S PARKOVÁNÍM?

Parkování bývá noční můrou řidičů. Na Vranovsku to tak ale není! Pokud přijedete, nenecháme vás odjet, aniž byste poznali aspoň kousek z našeho regionu. Hned teď zkusíme vaše obavy rozptýlit. Takže, pokud jedete…
 
Do Vranova. Zaparkujete jednoduše kolem cesty. Pokud náhodou nebude dost míst, popojedete směrem k zámku a po pravé straně najdete záchytné parkoviště. Sem se vejde více než 100 aut a minimálně 10 autobusů. Parkoviště je hlídané, tak počítejte s drobným poplatkem.
 
Na vranovský zámek. Tak to bude nejlepší rovnou zajet na parkoviště zmiňované v předchozím odstavci. Na zámek je to pak pěšky necelých deset minut chůze. U samotného zámku ovšem nezaparkujete! Pokud ale ztratíte směr, nebo parkoviště pod zámkem minete, můžete se u zámku alespoň otočit.
 
Do Bítova. Přímo na návsi je park a kolem něj je dostatek parkovacích míst. Takže přijeďte, s parkováním se trápit nemusíte. V klidu si zajděte do místního muzea veteránů, nebo ochutnejte některou z místních specialit ve zdejších restauracích. Nebo je snad něco lepšího, než se usadit na čerstvém vzduchu pod slunečníkem na zahrádce vyhlášené restaurace?
 
Na bítovský hrad. Parkoviště s dostatečnou kapacitou je cestou k hradu po pravé straně. Zde nechte své čtyřnohé vozidlo pod dohledem hlídače. Parkoviště je za drobný poplatek. Cesta vede sice až k hradu, autem se tam dostanete ale jen s povolením. Dobré je, že hned u parkoviště je také zahrada s domácími zvířátky, což určitě stojí za návštěvu. Mají tam i divočáky!
 
Na uherčický zámek. Vy budete znalec! Tohle se vám bude líbit. Uherčický zámek je totiž jednou z největších dochovaných renesančních staveb na jižní Moravě. S parkováním je to tady ale úplně jednoduché. Přímo před zámkem je totiž velké parkoviště. Poplatky tu nevybíráme.
 
Na vranovskou pláž. Máte hned dvě možnosti. Buď se rovnou vydáte přes Štítary do areálu kempu, ve kterém se nachází i samotná pláž, nebo to vezmete přes Vranov nad Dyjí a zaparkujete u přehrady. V obou případech počítejte s drobným poplatkem. Místa je tu v každém případě dostatek!
 
Na pláž na Bítově. Bez problémů dojeďte až do kempu, odkud se nejlépe dostanete k pláži, nebo svlažíte své tělo na zdejším koupališti. Auto zaparkujete v kempu nebo jeho okolí. Poplatky nevybíráme.
 
Další pláže kolem přehrady. Možností koupání v přehradě je u nás mnohem více. Zkuste třeba Lančovskou nebo Chvalatickou zátoku, Podhradí nad Dyjí nebo zátoku pod Cornštejnem. S parkováním to není složité. Většinou se tu dostanete autem skoro až k vodě. Kdyby náhodou nebylo místo, necháte auto ve vsi.
 
Restaurace a kavárny na hrázi. Tuhle naši promenádu rozhodně nesmíte minout. Přes den se sem chodí na jídlo či posedět s přáteli u kávy, večer to tu žije bouřlivou zábavou. Abychom zajistili bezpečnost pohybu v této zóně, necháváme auta na parkovišti před hrází přehrady. Místa je tu dost a za drobný poplatek si tu můžete své auto bez obav odložit. 
 

POTŘEBUJEME BANKOMAT!

I na to myslíme. Bankomat je vám nově k dispozici nepřetržitě ve Vranově nad Dyjí na náměstí u vchodu úřadu městyse.
 

ZDRAVOTNICKÁ SLUŽBA A LÉKÁRNA

Někdy se to hodí. Na pláži v kempu Vranovská přehrada i v kempu Horka na Bítově máme plavčíky, kteří vám v případě potřeby poskytnou první pomoc. V případě nutnosti volejte záchranku na čísle 155! Stanice je v Šumné, takže tu budou cobydup.
 
Ve Vranově nad Dyjí je ordinace praktického lékaře pro dospělé, máme zde i ambulanci zubního lékaře. Aktuální stav najdete na stránkách městyse Vranov nad Dyjí www.ouvranov.cz.
 
Pokud vás trápí jiné zdravotní problémy, naštěstí je kousek od nás znojemská nemocnice. Někdy stojí za to nejprve zavolat, než se tam vypravíte. Na centrální příjem znojemské nemocnice se dovoláte na tel. (+420) 515 215 529.
 
Pokud potřebujete na pohotovost, vydejte se do Znojma do nemocnice. Ambulance je otevřená ve všední dny od 17 do 22 hodin, o víkendu a přes svátky od 8 do 20 hodin. Číslo přímo do ambulantní ordinace je (+420) 575 215 563. Pozor, po ošetření počítejte s úhradou regulačního poplatku ve výši 90 Kč.
 
V případě, že vaše problémy dokáže vyřešit návštěva lékárny, můžete do ní zajít do Vranova nad Dyjí - telefon 513 033 053
Otvírací doba lékárny:
září - červen: Po, St 7,30 - 12,00  12,30 - 16,00                 Út, Čt, Pá 7,30 - 12,00   12,30 - 15,30
červenec - srpen:  Po – Pá  7,30 – 12,00    12,30 – 17,00    Sobota:  8,30 – 14,00.
 

VETERINA

I naše zvířátka potřebují někdy pomoc. V případě nutnosti je Vám k dispozici

VET – KON veterinární služba

MVDr. Zbyněk Ludvík, Havlíčkovo nábřeží, tel.: 603 866 294, dr.ludvik.zbynek@seznam.cz

 

POLICIE A POŘÁDKOVÁ SLUŽBA

Chceme, abyste se u nás cítili bezpečně. Máme to štěstí, že přímo ve Vranově nad Dyjí je služebna Policie ČR. Policejní hlídka preventivně projíždí region. Pokud byste měli jakýkoli problém, neváhejte se na policii obrátit na telefonním čísle (+420) 974 641 605, 620.
 
Pořádkovou službu máme i v našich kempech. Nejen že se tím snažíme předejít problémům, ale pořádková služba bdí i nad zajištěním nočního klidu.
 

TURISTICKÉ PŘECHODY

Podyjí, to není jen Česko. Typicky čistou podyjskou přírodu a impozantní památky najdeme také na rakouské straně hranice – a byla by velká škoda toho nevyužít. Pojďme si tedy z Vranovska udělat výlet k našim jižním sousedům, využít přitom můžeme hned několik hraničních přechodů.

Turistické přechody

Čížov – Hardegg

Tento oblíbený hraniční přechod najdete hned uprostřed Národního parku Podyjí. Mezi Českem a Rakouskem tudy můžete projít na hraničním mostě přes řeku Dyji. Přechod je určen jen pro pěší, cyklisty a lyžaře.

 
GPS: 48°51'11.109"N 15°51'45.049"E
 
Podmyče – Felling
Přechod pro pěší, cyklisty a lyžaře propojuje také městečka Podmyče a Felling.
 
GPS: 48°52'26.094"N 15°47'21.640"E
 
Stálky – Heinrichsreith
Tento turistický přechod je určen pro cyklisty, lyžaře i pěší.
 
GPS: 48°52'14.4"N 15°40'7.45"E
 

Do Rakouska autem

Šafov – Langau  a Šafov - Riegersburg
Autem se do Rakouska můžete vydat třeba přes Šafov, kde najdete dva klidné silniční přechody, s minimálním provozem. Využít jej ovšem mohou nejen motoristé, ale také pěší či cyklisti. Pro autobusy je nejbližší přechod Vratěnín - Drosendorf.
 
GPS: 48°51'22.492"N 15°43'44.891"E
 
Vratěnín – Drosendorf
Tento větší silniční přechod často využívají nejen turisté s osobními auty, ale také řidiči kamionů.
 
GPS: 48°53'48.335"N 15°36'24.276"E
 
Hatě – Kleinhaugsdorf
Přechod z Hatí u Chvalovic do Kleinhaugsdorfu je nejvyužívanějším přechodem v oblasti – snad také proto, že v Hatích najdete také oblíbené nákupní a zábavní centrum, které je vyhledáváno Čechy i Rakušany. Přechod je určen pro osobní automobily, autobusy i nákladní vozy, přejít zde mohou i pěší a cyklisté.
 
GPS: 48°45'17.328"N 16°3'53.556"E
 
Hnanice – Mitterretzbach
Hraniční přechod pro osobní auta, pěší i cyklisty.
 
GPS: 48°47'20.084"N 15°58'53.218"E
 

Do Rakouska po železnici

Šatov – Retz
Vlakem se k našim jižním sousedům z Vranovska dostanete nejlépe ze Znojma při využití železničního přechodu ze Šatova do historického městečka Retz.
 
GPS: 48°46'24.623"N 16°0'51.599"E

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska