SOBOTA 29. 04. 2017
Menu

Výstavy a dlouhodobé akce

ZÁMEK VRANOV NAD DYJÍ

VÝSTAVA TERARIJNÍCH ZVÍŘAT červenec a srpen

EVROPSKÁ KAMENINA ZE SBÍREK UMĚLECKO PRŮMYSLOVÉHO MUSEA V PRAZE
Výstava v bývalé kočárovně naproti hlavnímu vstupu do zámku přibližuje jeden z nejucelenějších a nejkvalitnějších souborů kameniny ve střední Evropě. 

Více informací na www.zamek-vranov.cz

KRAJINY MÉHO OKOLÍ
Výstava fotografií jihomoravského grafika Michala Schneidera v galerii Thayana na prvním nádvoří. Autor žijící v obci Národního parku Podyjí soustavně v posledních letech  mapuje krajinu mezi Moravskými Budějovicemi a Podyjím. Vzděláním fotograf se navrací ke klasickému pojetí černobílé fotografie, ale nechá promlouvat i barevné nálady, přičemž bohatě využívá zvládnutou digitální techniku. Jeho krajiny jsou vychozené a vystáté, výtvarně malebné a řemeslně poctivé. 

Otevřeno od  10 do 17 hodin, a to od 25. května do 31. srpna denně  kromě pondělí  a v září o sobotách a nedělích. Pořádá Národní park Podyjí a Národní památkový ústav - správa státního zámku Vranov n/ D

TVÁŘE A ZNAKY STVOŘENÍ 
Duchovní témata  v současné tvorbě renomovaného českého umělce a výtvarného teoretika Karla Rechlíka zabývajícího se především malbou a vitrážemi pro sakrální prostory. Charakteristické jsou pro něho stylizované figurativní náměty, někdy až abstraktněji laděné, které jsou inspirovány pokorou a hlubokou spiritualitou citlivého a nebojácného tvůrce. Sedmý ročník výtvarné výstavy v zámecké kapli Nejsvětější Trojice. Otevřeno jako součást její prohlídky v červenci a srpnu denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, mimo tuto dobu po předchozí dohodě se správou zámku.

HRAD BÍTOV

ZA KAŠPÁRKEM NA HRAD BÍTOV 1.5. - 30.9. 2016
Výstava z historie domácího loutkového divadla. Výstava zaměřená na počátky a nejslavnější období domácích divadélek, na výrobu loutek a kulis. Sbírku originálních exponátů prezentuje Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou ve sloupovém sále hradu Bítov. Výstava bude doplněna dětským koutkem, kde si děti s rodiči budou moci zahrát své vlastní divadlo se zapůjčenými loutkami. Loutky si bude možné také zakoupit v hradní prodejně. Vstupné je zahrnuto ve vstupném na okruh č. IV. v otevírací době hradu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BÍTOVSKÁ ZBROJNICE 1.7. - 31.8.

Zbrojnice, II. okruh (speciální okruh s průvodcem) Zbrojnice se nachází v původních prostorách z 18.století. Jádrem sbírky jsou zbraně nashromážděné zejména v době, kdy hrad náležel rodině Jankovských z Vlašimi (1612-1752). Vedle starších prací význačných zbrojířů z konce 16. století, představuje sbírka zejména vynikající uměleckořemeslná díla puškařů 17. století (opakovací zbraně, zadovky, vzduchovky, větrovky). Zbrojnice obsahuje také výběr středověkých zbraní (kopí /11.stol./, meče /15.stol./, hradební pušky). Jádrem orientální části jsou předměty zejména z islámské oblasti. 

 

HRADNÍ VĚZENÍ, HLADOMORNA, MUČÍRNA NA HRADĚ BÍTOVĚ 1.7. - 31.8. 

Návštěvníci se seznámí s útrpným právem a na vlastní kůži si mohou vyzkoušet některé mučicí nástroje (palečnice, španělská bota, skřipec, kláda, pás cudnosti a další).   Hladomorna, mučírna, vězení, III. okruh Hladomornu s mučírnou naleznete v nejstarší dochované kamenné stavbě  hradu Břitové věži z první poloviny 13. století. V přízemí se nachází hladomorna,  doplněná v I. patře dvěma vězeňskými kobkami. Ve druhém patře je umístěna  mučírna s replikami mučících nástrojů a prezentací útrpného práva. Návštěvníci  si mohou vše osahat a vyzkoušet. - See more at: http://www.navstivtevranovsko.cz/cs/kalendar-akci/vystava-hradni-vezeni-hladomorna-mucirna#detailakce

 

 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska