SOBOTA 20. 07. 2024
Menu

Tipy na výlet

Kam dále vyrazit z Vranovska? Autem, na kole nebo i pěšky – z vranovských městeček se můžete vydat na řadu krásných jednodenních výletů. Přinášíme vám ty nejhezčí.
 

1. Hardegg

Vydejte se na impozantní hrad Hardegg, který střeží česko-rakouské hranice již přes 1000 let! Jedna z nejzachovalejších pevností Dolního Rakouska přitom vůbec není daleko, a vypravit se tam můžete klidně i po svých nebo na kole. Z Vranova nad Dyjí totiž vede značená  cyklostezka, kterou mohou využít klidně i pěší. Trasa je dlouhá asi 9 km, takže raději počítejte s celodenním výletem a s příjemnou únavou na konci, tak jak to má na pořádné túře být.
 
Pokud vyrážíte s dětmi, nebo si jen cestu chcete trochu zkrátit, vydejte se nejprve autem do Čížova a výpravu zahajte právě tady. I tak si dáte do těla, protože krajina je tu typicky vranovsky kopcovitá, ale nebojte, není to nic hrozného a určitě to bez problémů zvládnou i menší děti.
 
Z Čížova se nejprve vydejte k asi 3 km vzdálené Hardeggské vyhlídce, kterou si určitě nenechte ujít. Budete tu mít celý hrad i vísku Hardegg jako na dlani, a navíc tu uvidíte také do širého Dyjského údolí, a to už za zastavení opravdu stojí. Pokud vám samotný výhled nebude stačit, pak jen sejdete dolů do údolí a přejdete přes most pro pěší – a už jste v rakouském Hardeggu.
 

2. Krajem vína

Vinice Šobes vás okouzlí. Unikátní vinici najdete v samém srdci Národního parku Podyjí na úbočí skalního ostrohu, který se tyčí nad meandrující Dyjí v údolí. Toto prostředí navíc není jen krásné, ale také je pro pěstování vína výjimečně vhodné. To ostatně budete moci sami posoudit – v letních měsících tu můžete zdejší víno ochutnat přímo na viničním stánku, který je pro vás na Šobesu otevřený každý den. 
 
A jak na Šobes? Zkuste to třeba na kole. Vinice se nachází na cyklotrase Greenways, která vede z Vranova nad Dyjí kolem přehrady do Lesné, pak přes Čížov a Lukov a už jste tady. Cesta je dlouhá asi dvacet kilometrů, takže pokud už vám nebudou zbývat síly (nebo pokud byly ochutnávky vína příliš lákavé), můžete se zpátky vydat třeba cyklobusem, který tu v létě pravidelně jezdí.
 

3. Na výlet pod zemský povrch

Do Znojma to není z Vranovska vůbec daleko a zajímavých výletních cílů tu je hned několik. My vám chceme doporučit jednu znojemskou specialitu – zdejší rozsáhlé podzemní chodby. Část chodeb byla návštěvníkům přístupná už dříve, novinkou jsou ale tři adrenalinové trasy, a vězte, že na ty náročnější vás v žabkách či plátěnkách rozhodně nepustí. Znojemské historické podzemí je síť chodeb, která v několika patrech propojuje podzemními uličkami celé město.
 
Vyzbrojeni přilbou, gumáky a čelovkou tu návštěvníci procházejí úzkými chodbičkami, a často se musí brodit i blátem, nejužšími místy je dokonce potřeba se proplazit, jinak se ven nedostanete. Už cítíte to příjemné bušení u srdce?
 
Pokud máte panické záchvaty i ve výtahu, tak si raději vyjděte na znojemský hrad :). Nebo vezměte děti a vydejte se také do podzemí, ale do toho prostornějšího. A nebojte se, trochu toho adrenalinu zažijete i tady - díky expozici Tajemné podzemí totiž po cestě potkáte nejen různé pohádkové postavy, ale občas i nějakého toho kostlivce nebo netopýry. Víc nebudeme prozrazovat – nechte se překvapit!
 
Kontakty
Více informací na: www.znojmocity.cz
Kontakty: podzemi@beseda.znojmo.cz
Tel.: +420 515 221 342
 

4. Znojemská rotunda – poklad románské kultury

Ještě jednou vás pozveme do královského města Znojma. Tentokrát navštívíme opravdu unikátní památku. Nevěříte? Rotunda svaté Kateřiny pochází až z dob Přemyslovců. Přestože jsou její počátky zahaleny tajemstvím, odhaduje se, že byla postavená na začátku 11. století. Tato románská stavba ukrývá jeden poklad, který nemá v celé Evropě obdoby.

Stěny rotundy jsou totiž vymalovány originálními nástěnnými malbami z roku 1134. Malby zachycují ságu rodu Přemyslovců a malby s mariánskými motivy a obrazy k příchodu Krista. Někteří badatelé dokonce tvrdí, že je pod touto románskou rotundou hrob sv. Metoděje.

Pokud se rozhodnete navštívit znojemskou rotundu, můžete to spojit s návštěvou znojemského hradu a muzea. Vše najdete pěkně pohromadě. Z nádvoří hradu budete mít mimochodem pěkný výhled na údolí řeky Dyje, uvidíte i monumentální budovu Louckého kláštera a při dobrém počasí dohlédnete až do Rakouska.

A pokud budete mít více času, vezměte svou rodinu a přátele na nákupy do nákupní zóny Hatě. Outletové centrum Freeport je vyhlášené široko daleko díky rozsáhlé nabídce módních značek za velmi příznivé ceny!

Kontakty
Jihomoravské muzeum ve Znojmě (správa rotundy a hradu)
Více informací na: www.znojmuz.cz
Kontakty: znojmuz@znojmuz.cz
Tel.: +420 515 282 211

OC Freeport
Více informací na: www.freeport.cz
 

5. Vydejte se do nedávné historie

Tohle je trochu mrazivý zážitek, i když je zrovna parné léto… Čížov je totiž posledním místem u nás, kde můžete na vlastní oči vidět zbytky bývalé Železné opony, která nás kdysi tak ostře dělila od sousedního Rakouska. Ostnaté dráty a strážní věže jako by tu dodneška chránily území státu. Stále tu najdete i pruhy rozorané země, které před revolucí nemilosrdně odhalovaly stopy těch, kteří se železnou oponu pokusili překročit.
 
Ať už dobu před revolucí pamatujete nebo ne, v těsné blízkosti hraničního pásma je tahle etapa naší historie svým způsobem stále přítomná.
 
Do Čížova se můžete vydat třeba autem, pokud ale máte chuť se pořádně protáhnout, klidně to vezměte i na kole. Čížov totiž leží na mezinárodní stezce Greenways a například z Vranova nad Dyjí je to sem jen asi 6 kilometrů.
 

Tipy na další procházky na Vranovsku najdete v sekci Pěší turistika.

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska