SOBOTA 20. 07. 2024
Menu

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí je nejmladším a nejmenším národním parkem u nás. Věřte, že si ho hýčkáme přesně tak, jak už to k benjamínkům patřím. Na rozloze asi 100 km2 tu najdete mnohé přírodní unikáty, jako je lesní komplex Braitava, který má téměř pralesní charakter, a především pak nejzachovalejší a nejméně dotčené říční údolí v Česku – kaňon Dyje.
 

Turistické trasy v Národním parku Podyjí

Národní park Podyjí nabízí celkem 76 km značených turistických tras. Našeho Národního parku si hodně vážíme a chceme tu zachovat co nejčistší přírodní prostředí i nadále, proto jsou tu i místa, kam klasické turistické stezky nevedou. Kvůli ochraně unikátního prostředí Podyjí jsou ty nejcennější lokality přístupné pouze v doprovodu průvodce. Ti vás nejen provedou nečekanými zákoutími, ale také toho o zdejší přírodě hodně vědí a rádi se s vámi o své znalosti podělí. 
 

Vyberte si průvodce po Národním parku Podyjí

Domluvit na procházce se můžete individuálně, Správa NP Podyjí ale také pravidelně každý rok organizuje sérii oblíbených procházek a výletů, které jsou spravedlivě rozprostřeny do všech ročních období. Pořádají jich více než dvě desítky ročně, takže si určitě vyberete. Pro případ, že se rozhodnete vydat se do nepřístupných lokalit NP Podyjí se svým osobním průvodcem, jsme pro vás připravili seznam kvalifikovaných průvodců, kterým byl udělen průvodcovský certifikát Správou národního parku Podyjí, a můžete se tedy bez sebemenších obav svěřit do jejich rukou.
 
Jméno Telefon E-mail
Adámková Anna 604 209 388 adamkovi@bilysklep.cz
Cahová Milena 604 567 550 milenacahova@seznam.cz
Havlíková Jitka 736 748 756 vlcice.jitka@seznam.cz
Kaksová Eva 737 122 562 eva.kaksova@gmail.com
Bartoničková Lenka 720 308 544 lenkaklebanova@seznam.cz
Kutý Josef 606 624 648 nc@znovin.cz
Mynaříková Jana Vranov-Agency 606 887 575 info@vranovagency.cz
Novák Jiří 724 049 854 firma@kovonovak.cz
Sabáčková Jana 603 830 130 info@jesuitska.cz
Solařová Zuzana 739 302 038 SolarovaZuzana@seznam.cz
Wild Petr 776 071 414 bazzy14@gmail.com 
     
 

Nejkrásnější místa Narodního parku Podyjí

Braitava

Braitava je skutečným skvostem národního parku. Jedná se o nejzachovalejší komplex přirozených lesů. Rozkládá se na ploše bezmála 200 hektarů a najdete tu mimo jiné opravdu unikátní skalnaté útvary.
 
Dnes chráněné území místní panstvo dříve využívalo k výletům, což návštěvníkům připomene třeba lovecký zámeček Lusthaus, který tu v těsné blízkosti hranic stojí už od konce 18. století. Nedaleko od něj se nachází málo známá vyhlídka Heimatkreuz s křížem, který tu nechali vystavit němečtí obyvatelé Podyjí, kteří byli nuceně vystěhováni po 2. světové válce.
 
Díky nedotčenosti této oblasti zde hnízdí také symbol NP Podyjí – čáp černý. Braitava je vzácnou přírodní lokalitou a není návštěvníkům volně přístupná. O to lákavější je možnost podívat se i na tato nedotčená místa s některým z průvodců NP Podyjí.
 

Ledové sluje

Své zvláštní jméno nedostaly Ledové sluje jen tak náhodou. Jedná se o labyrint skal a jeskyní, ve kterých je díky unikátním podmínkám vždy výrazně chladněji než v okolí a klidně i uprostřed léta uvnitř komplexu najdete malou vrstvičku ledu. Není divu, že sluje přímo magicky přitahují návštěvníky a jednalo se také o nejoblíbenější místo majitelky zdejšího panství, hraběnky Mniszkové.
 
Oblast ledových slují je jedinečná také z hlediska místní fauny a flory. Najdete zde jiné druhy rostlin a živočichů, než jaké se vyskytují všude jinde v Podyjí - láká je sem totiž zdejší chladnější mikroklima. Můžete tu proto vidět třeba hned 17 druhů netopýrů nebo ohroženou lilii zlatohlavou.
 
Samotné jeskyně jsou ovšem stále v pohybu, proto je pobyt uvnitř nebezpečný. S průvodcem se však můžete vypravit k blízké vyhlídce, odkud budete mít Ledové sluje a celou oblast skvěle na dohled.
 

Tipy na výlet v Národním parku Podyjí

Projděte si NP Podyjí a jeho okolí opravdu zevrubně! A vůbec nemusíte spěchat, cestu si klidně naplánujte na více dní, zdejší přírodu si díky tomu užijete o to víc. Náš tip na příjemnou trasu Podyjím začíná přímo v národním parku, v Podmolí, malé vísce při hranicích s Rakouskem. Pěšky se odtud po značených cestách (vede sem modrá, červená i zelená) dostanete až k zřícenině Nový Hrádek, kde určitě nevynechejte komentovanou prohlídku – tak přátelskou atmosféru zažijete jen málokde. Červená vás pak dovede až do Lukova, odkud se po neznačené polní cestě dá dojít do hraniční obce Čížov, která je posledním místem u nás, kde ještě zůstaly zbytky železné opony. Projděte se odtud na hardeggskou vyhlídku a klidně i na Hardegg samotný. Zpátky můžete vyrazit opět pěšky přes Horní Břečkov.
 

Memoriál Jiřiny Kračmerové

Klub českých turistů Znojmo pravidelně na začátku září pořádá turistický pochod ze Znojma až do NP Podyjí. Trasy mají různou délku, takže si vyberou i méně náruživí chodci a cyklisté. Nejdelší trasa, která vede ze Znojma na Nový hrádek, Podmolí a přes Králův stolec zase zpět do Znojma, má však úctyhodných 40 km. To už je výzva!
 
Kontakty
Správa NP Podyjí
Více informací na: www.nppodyji.cz
Kontakt: info@nppodyji.cz
Tel.: +420 515 282 240
 
Národní park Thayatal
Informace z rakouské části Podyjí v českém jazyce 
Více informací na: www.np-thayatal.at 
Kontakt: office@np-thayatal.at 
Tel.: +43 (0) 2949 / 7005 - 0
 
Klub českých turistů Znojmo
Více informací na: http://kct-znojmo.webnode.cz/
Kontakt: kctznojmo@seznam.cz
 
 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska