SOBOTA 15. 06. 2024
Menu

Lesná

Kde jinde se nejlépe přiblížíte přírodě, než v Lesné! Celý katastr obce leží v ochranném pásmu Národního parku Podyjí, takže ke krásné krajině odtud rozhodně nemusíte chodit daleko. Lesná je jednoduše malebnou obcí – v současné době tu najdete asi stovku usedlostí, kde žije necelých 300 obyvatel. Největší dominantou obce je větrný mlýn, který jistě nepřehlédnete. K návštěvě vás zve také unikátní Muzeum motocyklů.
 
Lesná je nejvýše položenou a také nejmladší obcí na Vranovsku. Podobně jako blízkou Šumnou ji založil pražský advokát Josef Hilgartner, rytíř z Lilienbornu, po kterém Lesná nese také své půvabné německé jméno – Liliendorf.  Roku 1862 zde byl postaven větrný mlýn a o pět let později také kostel sv. Terezie, které jsou dodnes vyhledávanými zastaveními přicházejících návštěvníků.
 
Tipy na výlet
 
Hledáte tip na krásný výlet s dětmi, který je bude určitě bavit? Pak vyrazte do Prvního českého muzea motocyklů, kde na vás dýchne ta pravá automobilová nostalgie. Muzeum najdete v samém srdci Lesné, na půl cesty mezi Větrným mlýnem a kostelem sv. Terezie a určitě jej díky výraznému štítu a parkujícím motocyklům nepřehlédnete.
 
Pokud se vydáte do Lesné, nezapomeňte navštívit také Větrný mlýn z roku 1862. Mlýn měl velmi pohnutou historii – svému původnímu účelu totiž sloužil pouze do roku 1894. Poté v něm byla střídavě kovářská dílna, hláska protiletadlové obrany či sýpka místního JZD. V současné době slouží renovovaný větrný mlýn jako stylová restaurace.
 
Kontakty
Obec Lesná
Více informací na: www.obec-lesna.eu
Kontakt: oulesna@seznam.cz
Tel.: + 420 515 291 301
GPS: 48.9072311N, 15.8695839E
 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska