SOBOTA 20. 07. 2024
Menu

Šumná

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jak už název obce napovídá, v Šumné a jejím okolí je jednoduše hezky. Ne nadarmo je proto Šumná křižovatkou mnoha turistických cest, které vás dovedou třeba do blízkých lesů, ležících na samém okraji chráněné krajinné oblasti Národního parku Podyjí či k blízkým historickým památkám. Ze Šumné můžete po turistických trasách zavítat také do rekreačních center Vranovska a Bítovska, které jsou ideálními destinacemi třeba pro rodinný výlet s dětmi.
 
Šumná dosáhla největšího rozmachu na přelomu 18. a 19. století, především díky dostavbě Severo-západní dráhy, spojující Berlín a Vídeň. Spolu s rozkvětem obce byl vybudován také hotel a Šumná se díky atraktivnímu okolí stala vyhledávaným místem mnoha výletníků.
 
V současnosti žije v Šumné asi 600 obyvatel a můžete se tu pohodlně dopravit vlakem - třeba trasa Šumná - Znojmo vám zabere pouze příjemných dvacet minut. V letech 2005-2008 tu byl dostavěn oceňovaný moderní kostel svatého Ducha.
 
Tipy na výlet
Pokud jste přáteli historie, jistě vás zaujme jihovýchodní trasa, která vede k blízkému Vlkovskému rybníku zvanému Šimperák a malebné zřícenině hradu Šimperk, kam se procházkovou chůzí dostanete za necelou hodinku. Z hradu Šimperk se do dnešních dnů dochovaly pouze nevelké zbytky, procházka k němu ale určitě stojí za to, a to především díky malebné okolní přírodě.
 
Pokud vás k výletu láká blízké Rakousko, pak využijte jižní trasu, která vás dovede až do nedalekého Hardeggu, který leží přímo na česko-rakouských hranicích. V tomto rakouském městečku nezapomeňte navštívit hrad z 12. století, který tvoří výraznou dominantu celého okolí.
Ze Šumné se krásně dostanete také do samotného Vranova nad Dyjí a samozřejmě také ke zdejší přehradě. Skvělé místo pro rodinný výlet.
 
Máte náladu na pořádnou procházku? Potom zkuste využít západní trasu, která vás zavede až do 15 kilometrů vzdáleného Bítova. Nudit se tu nebudete, ať už vás naláká návštěva místního hradu, či dáte po takové túře raději přednost rekreaci u vody.
 
Kontakty
Obec Šumná
Více informací na: www.obecsumna.cz
Kontakt: ousumna@volny.cz
Tel.: + 420 515 291 300
GPS: 48.9214381N, 15.8688511E
 
 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska