STŘEDA 24. 07. 2024
Menu

Za 2 dny

Chcete si užít Vranovsko a máte na to jen dva dny? Máme pro vás tipy, jak co nejlépe strávit čas na Vranovsku, vychutnat si zdejší nabídku a pokud možno nic nevynechat.

Nejprve si vyberte, co vás nejvíce zajímá:

Historické památky Technické památky Koupání
Aktivity pro děti  Příroda Nenáročná turistika

 

HISTORICKÉ PAMÁTKY

Itinerář: Dobrá volba. Čeká vás toho opravdu hodně. Nejprve navštívíte zámek ve Vranově nad Dyjí, poté si uděláte procházku městečkem v podzámčí spojenou s obědem, případně se projdete na hráz, kde se najíte s výhledem na přehradu. Odpoledne navštívíte hrad Hardegg, ležící v národním parku přímo na rakousko-českých hranicích, anebo se podíváte kousek za hranice na majestátní barokní zámek Riegersburg. Druhý den se zastavíte v rozlehlém renesančním zámku v Uherčicích, prohlédnete si zámecký park a dáte si oběd v místní restauraci, nebo popojedete dále do krásně zrekonstruovaného Vratěnína. Další cíl, který máte před sebou, je hrad Bítov. Tady strávíte celé odpoledne. Pokud vám zbydou síly a budete mít štěstí, tak se podíváte ještě na zříceninu hradu Cronštejn, kde se během letní sezony konají rytířské turnaje a další historická představení.

Ideální výchozí body: Vranov nad Dyjí, Bítov, případně Vratěnín a Znojmo

Ideální způsob dopravy: Auto, autobus

 

TECHNICKÉ PAMÁTKY

Itinerář: To jste možná netušili, ale Vranovsko jich nabízí opravdu hodně. Žhavou novinkou je možnost navštívit útroby vodní elektrárny Vranov nad Dyjí. Už ten pohled na hráz přehrady zespodu vás zaručeně odzbrojí. Nad Vranovem se podíváte na systém opevnění ze 2. světové války. Samozřejmě si prohlédnete i interiéry bunkrů se zachovalým zařízením. Odpoledne vás čeká prohlídka v Muzeu veteránu v Lesné a případně procházka kolem zachovalého oplocení nechvalně proslulé železné opony u nedalekého Čížova. Za návštěvu stojí také Tatra muzeum v Bítově. Druhý den máte na výběr. Buď pojedete do Znojma do Muzea veteránů a následně do Slupi, kde je zachovalý vodní mlýn včetně malého muzea, nebo se vydáte na projížďku vlakem. V sousedním Rakousku totiž můžete v Drossendorfu (hraniční přechod u Vratěnína) nasednout na Reblaus Express a udělat si vyhlídkovou jízdu do Langau nebo třeba až do Retzu. Reblaus Express je historický vláček, kterým se můžete svést krajinou Dolního Rakouska. Máte-li rádi mašinky nebo ve vás bije srdce technického nadšence, nesmíte si tuhle jízdu nechat ujít. Vláček je obzvlášť oblíbeným výletním cílem pro rodiny s dětmi. V ideálním případě si vezměte i svá kola, protože si současně uděláte krásnou projížďku. Reblaus Express vás vezme i s bicyklem a část trasy si můžete prošlápnout sami.

Ideální výchozí body: Vranov nad Dyjí, Lesná

Ideální způsob dopravy: Kolo

 

KOUPÁNÍ

Itinerář: Vranovsko je synonymem pro vodní radovánky. Hezčí přírodní koupání budete na jižní Moravě jen těžko hledat. Jezero Vranovské přehrady spojuje různá zákoutí našeho regionu. Najdete tu poklidné zátoky ukryté před zraky lidí, ale i písečné pláže, kde můžete dovádět spolu s ostatními. Pokud máte dva dny volna, toto je ideální možnost, jak si udělat příjemný relax u vody. Přijeďte, prožijte krásu našich pláží. Začít můžete těsně u přehrady u Vranova nad Dyjí, kde je největší pláž včetně potřebného zázemí pro sport a zábavu. Prožít tu můžete pod slunečníkem celý den. Na dosah budete mít restaurace a občerstvovny všech chutí a barev. Další pěknou pláž máme v Bítovské zátoce. Buď se podívejte do kempu, nebo si najděte místečko na výběžku bítovského poloostrova. Pokud chcete zkusit místa, kde bude lidí méně, zajeďte si do Lančovské zátoky, nebo třeba pod Cornštejn u vesničky Oslnovice. O přenocování se bát nemusíte. U nás je dostatek rodinných penzionů, chatiček nebo stanových kempů.

Ideální výchozí body: Camping Vranovská přehrada, Bítov - Horka, Lančov

Ideální způsob dopravy: Auto, autobus, vlak

 

AKTIVITY PRO DĚTI

Itinerář: Děti to tu milují! Pokud je chcete vzít na dva dny někam, kde se nebudou nudit, je Vranovsko jasná volba. Začít můžete třeba na Bítově. Konečně prohlídka hradu, kde není nuda. Děti žasnou u zdejší kolekce vycpaných zvířat a baví je hradní hladomorna. Když si pohlídáte termín, můžete přijet na hradní Kaprobraní. Ochutnávat rybí dobrůtky přímo z hradní kuchyně budou nejen děti, ale určitě i rodiče. Kousek od hradu je zoologická zahrada s domácími a divokými zvířátky. Pozor, krmit je POVOLENO! Menší děti zbožňují skluzavky v bazénech bítovského akvaparku. Ty větší raději zkouší odvahu v lanovém parku v kempu na Vranově. V kempu u Vranovské přehrady je zábavy pro děti přehršle. Dětský koutek, hry, soutěže, letní kino, loutkové divadlo nebo odpolední zumba s Jájou, to jsou jen některé z možností. Pro rodiče je jistě lákavá představa, že zatímco si děti budou hrát s našimi šikovnými tetami v dětském koutku, oni si mohou zase po nějaké době v klidu vyrazit na skleničku vína. Na závěr výletu si nechte ještě chvíli času na návštěvu fantastického Merlinova Dětského světa kousek u Znojma.

Ideální výchozí body: Camping Vranovská přehrada, Camp Bítov

Ideální způsob dopravy: Auto, autobus

 

PŘÍRODA

Itinerář: Tak teď si nejsme jistí, jestli vám ty dva dny budou stačit :). Zdejší přírodu totiž návštěvníci Vranovska velmi oceňují. Někteří jsou dokonce překvapení, co tu máme za poklady. Pokud jste aktivní turisté, můžete se vydat na pochod přes národní park ze Znojma do Vranova nad Dyjí a užít si naše krásné Podyjí zblízka. Uvidíte sami, jaké dech beroucí pohledy na kaňon řeky Dyje na vás čekají. A ten božský klid… Pokud chcete ze zdejší přírody vidět za dva dny to nejlepší, přijeďte rovnou do Vranova nad Dyjí. Odsud vede několik stezek do srdce národního parku. Jeden den si zajdete s průvodcem na Braitavu a Ledové sluje a když vám zbude energie, tak si projdete naučnou stezku z Vranova do Onšova a dále na Claryho kříž, který se tyčí přímo nad přehradou. Druhý den se přesunete do Vratěnína, kde si uděláte procházku na krásnou vyhlídku Bílý kříž. Cestou půjdete kousek po stezce zdejšího vyhlášeného loupežníka Grasela. Další variantou jsou Podhradské skály tyčící se nad vesničkou Podhradí nad Dyjí. Ten výšlap stojí za to! Pokud se budete po Vranovsku přesunovat autem, musíte si zajet ještě do Zblovic. Z této malé vesničky si udělejte krátkou procházku dolů do údolí řeky Želetavky, kde je vyhlášený Peksův mlýn, rekreační středisko s výletní hospůdkou.  

Ideální výchozí body: Znojmo, kdekoli v regionu

Ideální způsob dopravy: Auto, kolo

 

NENÁROČNÁ TURISTIKA

Itinerář: Také proto nás mají turisté rádi. Vranovsko má totiž dokonalou polohu a nabízí spoustu příležitostí ke krátkým procházkám a relaxaci v přírodě. Co může být lepšího než vyrazit na víkend ve dvou, nechat se opečovávat v některém ze zdejších penzionů, užívat si procházky po okolí, kochat se venkovskou krajinou a samozřejmě dobrým vínem. To je dovolená, která baví v každém věku. Zkrátka, pokud chcete šetřit síly a užít si nenáročnou dovolenou, vyberte si libovolné místo na mapě Vranovska. Procházky a výlety v přírodě můžete kombinovat s návštěvou památných míst nebo můžete navštívit některý z hradů či zámků našeho regionu. A pokud svou dovolenou hodláte přes den prolenošit, také dobrá volba. Večer si uděláte procházku na hráz Vranovské přehrady a to teprve budete mít z čeho vybírat. Dovolená u nás je to, čemu se říká „tak chutná jižní Morava“. Vína tu máme totiž zaručeně místní, včetně těch z vyhlášené lokality Šobes v národním parku. U nás k tomu máte navíc ještě slunce, krásnou krajinu a klid na odpočinek.

Ideální výchozí body: Kdekoli v regionu

Ideální způsob dopravy: Auto, autobus

 

NENAŠLI JSTE? CHCETE DALŠÍ TIPY? KONTAKTUJTE NÁS! INFO@NAVSTIVTEVRANOVSKO.CZ

 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska