ČTVRTEK 18. 04. 2024
Menu

Vranovská přehrada

Vranovsko není jen krajem hradů, zámků a kostelů, ale najdete tu také mnoho významných technických památek. Kromě samotné Vranovské přehrady, která je asi nejvyhledávanějším technickým skvostem u nás, se můžete těšit také na vojenské památky a řadu tematických muzeí.

Stavba Vranovské přehrady

Vranovská přehrada není jen označením pro úžasné místo ke koupání a strávení příjemné letní dovolené, ale také názvem významného vodního díla. Díky stavbě získal celý region Vranovska a okolí zásobárnu vody a elektrické energie. Stavba přehrady ve Vranově nad Dyjí započala v roce 1930 a svoji funkci plní od roku 1934. Vranovská přehrada je díky své rozloze (délka přední zdi 292 metrů, šířka přední zdi 60 metrů) největší vodní nádrží na Dyji. Celou stavbu měl pod dohledem Ferdinand Schmidt, stavební inženýr z blízkého Rakouska.

Důvody výstavby

Až se vás budou vaše děti na dovolené vyptávat, pro vlastně přehradu postavili, možná se vám bude hodit vědět, že důvody byli hned tři. Prvním z nich byla potřeba výroby elektrické energie, kvůli které je v nitru přehrady zbudovaná vodní elektrárna. Druhým důvodem byla nutnost regulace občasných přívalových vod a ochrana před záplavami. Třetím cílem bylo vytvořit novou rekreační oblast, která přiláká do regionu nové návštěvníky, což se, jak můžete sami posoudit, podařilo :-)

Vodní elektrárna Vranov

V útrobách Vranovské přehrady můžete navštívit vodní eletrárnu Vranov, která nabízí celoroční prohlídky i speciální celodenní programy, kombinované s návštěvou dalších památek Vranova nad Dyjí a okolí.

Vranovská přehrada a vranovská pláž

Vranovská přehrada láká nejen k prohlídkám monumentální stavby, ale zejména ke koupání. Ne nadarmo je tento skvost jižní Moravy, jedna z nejteplejších přehradních nádrží v ČR, přezdívaný "Moravský Jadran". Na vranovské pláži si každoročné tisíce návštěvníků užívají svoji zaslouženou letní dovolenou. Kromě koupání a opalování si tu mohou také dosyta zasportovat ve vodě a na souši a vychutnat si vše, co k létu patří. Vranovská přehrada je navíc perfektním místem pro výlety lodí.

Vranovská přehrada není jen Vranov nad Dyjí

Ano, Vranovská přehrada, to jsou také krásná místa Bítova, Lančova a celého širokého okolí. Svezte se přímo z přehradní hráze lodí do Bítovské zátoky, nebo se vydejte na průzkum Lančovské zátoky. Výlet můžete spojit s návštěvou některé z památek Vranovska. Minout byste určitě neměli majestátní zámek Vranov nad Dyjí a romantický hrad Bítov.

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska