ČTVRTEK 20. 06. 2024
Menu

Hrad Bítov

Na Vranovsku se budete cítit jako v pohádce. Málokde totiž uvidíte tolik impozantních hradů, kouzelných zámků a tajemných zřícenin jako právě tady. Kromě těch nejznámějších, Vranova a Bítova, tu najdete také řadu méně známých památek, které rozhodně stojí za objevení.  A na svých toulkách za staletými pamětihodnostmi se můžete klidně vydat také za rakouské hranice.

Užijte si dovolenou v romantické atmosféře krajiny prodchnuté historií.

Hrad, jak má být, najdete v Bítově! V úrodném kraji okolo soutoku Dyje a Želetavky tu byl vystaven už v polovině 11. století knížetem Břetislavem I., a měl od svých počátků především obrannou funkci. Po vymření panovnického rodu Přemyslovců se majestátní bítovský hrad dostává do vlastnictví rodu Lichtenburků, kteří se také postarali o jeho výraznou přestavbu a vybudování hradního kostela Nanebevzetí Panny Marie v roce 1334.
 

Výstavy na hradě Bítov

Na Bítově toho ale na vás čeká mnohem více – třeba rozsáhlá sbírka historických zbraní a především unikátní výstava vycpaných psů, kterou založil poslední majitel Bítova, Jiří Haas z Hasenfelsu. A věřte, že podobnou jen tak někde neuvidíte - tato sbírka je totiž svého druhu největší v Evropě a kdo ví, možná i na světě. 
 

Okolí hradu Bítov

Nad hradem najdete také rozsáhlý lesopark s řadou romantických staveb a vyhlídek nejen na hrad Bítov samotný, ale také na soutok řek Dyje a Želetavky. Lesopark zbudovali hrabata Daunové a dodnes tu najdete řadu lákavých zastavení. Nevynechejte třeba hradní studánku Burgquelle s Lurdskou Madonou nebo Jezírko lásky s romantickým altánkem uprostřed vody.
 

Otevírací doba hradu Bítov

 
Kontakty
Více informací na: www.hradbitov.cz
Kontakt: bitov@brno.npu.cz
Tel: +420 515294736
GPS: 48°56'37.137"N 15°42'2.116"E
 
 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska