SOBOTA 27. 07. 2024
Menu

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí

Krajina Vranovska je stvořená pro rozjímání a duchovní očistu. Takřka v každé vesničce najdete kostel či kostelík, na stezkách mezi poli můžete spočinout ve stínu kapličky, nebo na sebe nechat působit nebeské poselství u božích muk. V bezprostředním okolí městečka Vranov nad Dyjí je navíc několik historických zastavení se silným duchovním nábojem.

Dovolená na Vranovsku se může stát spirituálním zážitkem. Vydejte se po stopách dávných poutníků a načerpejte sílu mezi zdmi staletých staveb.

Kostel ve Vranově je opředený spoustou otázek. Kdy vlastně vznikl a kdo jej nechal původně postavit? Podle některých badatelů se jedná o velkomoravské sídlo, pravý „Velehrad“. Podle jiných byl shromaždištěm středověkého centra a byl založen už v době před příchodem Cyrila a Metoděje na Moravu. Jisté je, že kostel nese rysy románské architektury ze 13. století a v roce 1717 byl přestavěn v barokním stylu pod vedením architekta J. B. Fishera z Erlachu.
 

Největší kostel na Moravě hledejte ve Vranově nad Dyjí

Vranovský kostel je významný také proto, že se jedná o největší neklášterní a nekatedrální kostel na Moravě. A možná vás bude zajímat i to, že oltářní kámen v tomto kostele požehnal sám Svatý Otec Benedikt XVI.
 
Kostel Nanebevzetí Panny Marie najdete u náměstí v centru Vranova nad Dyjí, v těsné blízkosti zastávky autobusu. Na protějším břehu řeky Dyje se tyčí Vranovský zámek. Pokud využijete možnost procházky směrem vzhůru od kostela na Šibeniční vrch, dostanete se k vyhlídce Mnizskův kříž. Odtud budete mít úchvatný výhled na údolí Dyje a zámek. Jestli se vydáte až na vrchol Šibeničního vrchu, dejte pozor, ne nadarmo se mu totiž říká Ďáblovo sídlo.
 
Kontakty
Více informací na: www.fatym.com
Kontakt: vranov@fatym.com
Tel.:  515 296 384
GPS: N 48°53.71560', E 15°48.78360'
 
Pravidelné mše se konají v neděli v 9:15 a ve čtvrtek v 17:00.
 
Další zajímavosti v okolí
Zámek Vranov nad Dyjí
Kaple sv. Ondřeje
Morový sloup
Mnizskův kríž
Kaple sv. Heleny
Šibeniční vrch
 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska