SOBOTA 13. 04. 2024
Menu

Vybíráme z regionu

Chvalatice

Pokud hledáte pravou jihomoravskou vesničku, přijeďte do Chvalatic, kde najdete vše, co taková víska má mít. Navíc je to odtud jen kousek k známé Chvalatické zátoce, která je oblíbeným místem k rodinnému koupání, které si vychvalují místní i pravidelní letní návštěvníci. Vydat se z Chvalatic můžete také do přírodní rezervace Růžový vrch, odkud budete mít báječný výhled na Vranovskou přehradu i Chvalatice samotné.

Korolupy

Víska Korolupy a její okolí zve k procházkám. Po cestě přitom potkáte nejen typickou vranovskou přírodu, ale také řadu kapliček a božích muk, kterých je na korolupských stezkách velké množství. Pocítíte tu jednoduše onu romantickou atmosféru, pro kterou je Vranovsko tak oblíbené místními i přespolními.

Lančov

Lančov najdete hned u Vranova nad Dyjí i přehrady, takže není divu, že tu především v létě není o návštěvníky nouze. Láká je sem příjemné koupání, kterého si do sytosti mohou užít ve zdejší Lančovské a Stříbrné zátoce, které nabízejí pohodovou rodinnou atmosféru. Kromě vodních radovánek si z Lančova můžete také vyrazit do přírody, třeba k unikátní lokalitě Tisová stráň.

Lubnice

Vesničku Lubnice najdete uprostřed přírody při nivách řeky Želetavky a při pohledu na krásu zdejší scenérie vás určitě nepřekvapí, že se tato oblast má pro svou unikátnost stát součástí připravovaného přírodního parku. Okolní příroda navíc nabízí mnoho příležitostí k procházkám, které se vám jen tak neomrzí, stačí jen vyrazit!

Onšov

Malebnou vesnička Onšov najdete jen nedaleko Vranovské přehrady a Vranova nad Dyjí, odkud se sem můžete vydat po romantické Claryho stezce. Ta dále pokračuje až k oblíbené vyhlídce Claryho kříž, ke které je to už z Onšova jen opravdový kousek. Ve vísce samotné se zastavte také u kapličky sv. Anny, v jejímž stínu můžete rozjímat i jednoduše odpočívat před další cestou.

Oslnovice

Oslnovice leží při severní části Vranovské přehrady, navíc jen pár kilometrů od nedalekého Bítova. Není proto divu, že tu díky blízkosti přehrady i řady historických památek vznikly oblíbené chatové osady Farářka, Penkýřák, Chmelnice a Stušice, které každý rok v sezóně lákají stálé ale i nové návštěvníky.

Podmyče

Víska Podmyče je už od rakouských hranic nadohled a je proto skvělou zprávou, že tu byl nově obnoven turistický hraniční přechod Podmyče-Felling, který dříve obě země spojoval. Pěší, cyklisti nebo třeba i lyžaři tu tedy opět budou moci podyjskou přírodu obdivovat pěkně z obou stran.

Stálky

Malebná vesnička Stálky leží jen necelých 11 kilometrů od Vranova nad Dyjí a nachází se v krásné krajině tvořené poli i lesy, jen co by kamenem dohodil od rakouských hranic. Podyjská příroda v okolí Stálek vybízí k turistice a aktivnímu trávení volného času, ať už se na výlet vydáte pěšky nebo třeba na kole.

Starý Petřín

Nenechte se zmást názvem, Starý Petřín totiž není malá vesnička, ale jsou to hned tři obce najednou - Starý Petřín, Nový Petřín a Jazovice, které dříve žily samostatným životem a až později se spojily do jednoho celku. Najdete tu proto hned několik kostelů a kapliček, kde se vám bude skvěle odpočívat i přemýšlet.

Štítary

Štítary patří mezi nejstarší obce Vranovska a dodnes si zachovaly svůj historický ráz, centrum Štítar je proto chráněno jako vesnická památková zóna. Výletníky sem kromě samotného městečka láká především skvělé koupání a ne nadarmo tu najdete také řadu chat a chalup místních i přespolních.

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska