ČTVRTEK 20. 06. 2024
Menu

Předzámčí Jevišovice

Předzámčí a Starý zámek v Jevišovicích je ideální cíl pro rodinný výlet, pokud trávíte čas na Vranovsku. Stačí vám přibližně půl dne času a 30 minut jízdy autem. Do Jevišovic se můžete vydat také na kole, což je ještě lepší a hlavně zajímavější varianta.

Expozice o životě a historii Jevišovicka v Předzámčí

Ať tak nebo tak, určitě to zkuste. Předzámčí v Jevišovicích totiž prošlo nedávno komplexní rekonstrukcí a hostí zbrusu novou expozici o životě a historii Jevišovicka. Těšte se na unikátní exponáty archeologických nálezů, včetně Hlubokomašůvecké Venuše, mladší sestřenice Věstonické Venuše. V expozicích uvidíte, jak žili naši předci, nahlédnete do jejich kuchyně i stodoly, prohlédnete si sbírku válečných zbraní, včetně zbraní z éry husitů. Bohatá je i kolekce exponátů o zdejší přírodě. Nakonec si můžete užít zábavu v bludišti v podkroví Předzámčí.

Archeologické nálezy a pravěké sošky

Sbírka historických zbraní

Příroda Jevišovicka

Z Předzámčí na zámek

Až si prohlédnete expozici v Předzámčí, můžete se přesunout na Starý zámek v Jevišovicích, který od Předzámčí dělí jen most přes hradní příkop.

Na zámku má své expozice Moravské zemské muzeum. V současnosti se můžete těšit především na expozici hradní kuchyně a úchvatnou kolekci jeskynních maleb z různých koutů světa a různých období lidských dějin.

Dechberoucí výhledy na Starý zámek

Nástěnné malby ve sklepení Starého zámku

Další tipy z Jevišovic a okolí

Až se nabažíte historické atmosféry Jevišovic, můžete zajít na oběd do historické Sýpky v centru městečka Jevišovice. Ani tady se děti nebudou nudit a určitě vyzkouší atrakce, které tu pro ně máme na prostranství před Sýpkou – prolézačky, houpačky a obří šachy.

Po dobrém obědě se můžete přesunout do Boskovštejna, kde můžete navštívit Muzeum kol s opravdu skvostnou sbírkou všech možných bicyklů a také nádherných litografických plakátů. Pak se hned ve vedlejších Jiřicích u Moravských Budějovic zastavte na rozhledně Anička a projděte se Meditační křížovou cestou Bedřišky Znojemské. Garantujeme vám, že to bude zážitek.

S dětmi na herní plochu u restaurace Sýpka

Unikátní sbírka kol v Muzeu kol v Boskovštejně

Rozhledna Anička v Jiřicích u Moravských Budějovic

 

A pokud budete chtít zkusit ještě něco navíc, mrkněte se na turistický portál, kde si určitě vyberete!

 

Přečtěte si více o dění v Jevišovicích a okolí a o projektu Předzámčí Jevišovice - Historie a zážitky:

10. 8. 2015 Slavnostní otevření Předzámčí
10. 8. 2015 Spuštění turistického portálu www.jevisovice.info
26. 8. 2015 Předzámčí - Pivní slavnosti v Jevišovicích
15. 9. 2015 Povodně Jevišovice - rok poté

 

Přečtěte si další články z našeho blogu.

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska