STŘEDA 19. 06. 2024
Menu

Nová stezka Lesů ČR

Hraběnčina stezka

Tuto turistickou naučnou stezku zrealizoval podnik Lesy České republiky, s.p. prostřednictvím Lesní správy Znojmo. Projekt byl financován z Programu 2020 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR. Celková délka stezky je 1 425 m a vede od bývalých koníren Vranovského zámku, přes Hraběnčinu louku, až do Junáckého údolí. Podél celé trasy se nachází několik zajímavých objektů jako například kaple z 18. století, ale i nově vytvořené objekty pro lesní pedagogiku a informační cedule.

Lávka pro pěší

Pro přemostění drobného vodního toku slouží modřínová celodřevěná lávka o délce 5 metrů.

Víceúčelové přístřešky

Jedná se o konstrukce z dubového dřeva o rozměrech 3,5 x 2,5 m, s pultovou střechou. Ty mohou být využity pro účely lesní pedagogiky, k doprovodnému programu během Svatohubertské mše i jako zázemí pro turisty.

Kamenná lavička

K odpočinku může posloužit lavička z vyskládaného lomového kamene, ke které byly vytvořeny i kamenné zemní schody.  Poblíž se také nachází jedna z informačních cedulí.

Objekt pro lesní pedagogiku

Jedná se o modřínový objekt o průměru 3 m ve tvaru hříbku, který se nachází na kraji lesa a poskytuje výhled na přilehlou paseku.

Vyhlídka Tanečnice

Z této vyhlídky na okraji skalního převisu je pěkný výhled na Vranovský zámek, řeku Dyji i městys Vranov nad Dyjí.

Maria Schutz

Za vznik této kaple, původně antického chrámku, vděčíme hraběcímu rodu Althanů z do doby konce 18. století. Po roce 1846 nechala tehdejší majitelka Helena hraběnka Mniszková kapli vysvětit Panně Marii Ochranitelce. Do dnešních dnů je kaple používána spíše sporadicky místní farností zejména ke konání Svatohubertských mší.

Víceúčelové přístřešky

Jedná se o konstrukce z dubového dřeva o rozměrech 3,5 x 2,5 m, s pultovou střechou. Ty mohou být využity pro účely lesní pedagogiky, k doprovodnému programu během Svatohubertské mše i jako zázemí pro turisty.

 

 

Přečtěte si další články z našeho blogu.

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska