ČTVRTEK 23. 05. 2024
Menu

Zřícenina hradu Kaja

Na Vranovsku se budete cítit jako v pohádce. Málokde totiž uvidíte tolik impozantních hradů, kouzelných zámků a tajemných zřícenin jako právě tady. Kromě těch nejznámějších, Vranova a Bítova, tu najdete také řadu méně známých památek, které rozhodně stojí za objevení.  A na svých toulkách za staletými pamětihodnostmi se můžete klidně vydat také za rakouské hranice.

Užijte si dovolenou v romantické atmosféře krajiny prodchnuté historií.

Zříceninu hradu Kaja najdete hned vedle Hardeggu a českého Nového Hrádku, takže můžete návštěvu těchto památek krásně propojit. Kaja se tyčí nad údolím potoka Kajabach už více než 800 let. Jeho historie ale nebyla zdaleka tak klidná a přátelská jako okolní podyjská příroda.

Koncem 14. století pevnost dobyli čeští loupeživí rytíři Jan a Jindřich z Lipé. Lidé z okolí proto hrad dlouho obcházeli obloukem ze strachu z jejich výbojů. Také další „česká stopa“ nebyla pro hrad Kaja zrovna příznivá - v roce 1425 hrad dobyli husité, kteří následně zle zpustošili nejen pevnost samotnou, ale i okolní usedlosti.

Podobně jako mnohé okolní hrady, také Kaja byla dlouho bez dobrých správců a po celá staletí spíše chátrala. K dlouho očekávané rekonstrukci došlo až v 19. století za panování Auerspergů, kteří hrad upravili v neogotickém romantickém slohu. K mnohým opravám došlo také ve 20. století, proto je dnes celá pevnost ve velmi dobrém stavu.

 

Kontakty

Více informací na: www.np-thayatal.at

GPS: N 48°49.59540', E 15°53.27102

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska