STŘEDA 24. 04. 2024
Menu

Znojemský hrad

Na Vranovsku se budete cítit jako v pohádce. Málokde totiž uvidíte tolik impozantních hradů, kouzelných zámků a tajemných zřícenin jako právě tady. Kromě těch nejznámějších, Vranova a Bítova, tu najdete také řadu méně známých památek, které rozhodně stojí za objevení.  A na svých toulkách za staletými pamětihodnostmi se můžete klidně vydat také za rakouské hranice.

Užijte si dovolenou v romantické atmosféře krajiny prodchnuté historií.

Znojemský hrad založil už v první polovině 11. století kníže Břetislav. Díky své strategické poloze se stal na dlouhou dobu důležitým místem diplomatických jednání i častou zastávkou českých panovníků, kteří tudy projížděli při svých cestách z Čech do Rakous. Svůj význam hrad neztratil ani v době husitské. Byl pevnou oporou krále a později císaře Zikmunda Lucemburského, který zde v roce 1437 také zemřel.
 
Po požáru v roce 1630 začal Znojemský hrad chátrat a jeho význam postupně upadal. Když byl však na začátku 18. století předán jako léno hrabatům z Deblína, rozhodli se k rozsáhlým úpravám a nechali zbořit starý hradní palác za příkopem. Místo něj v letech 1711 -1721 postavili nový barokní zámek, který freskami vyzdobil malíř Jan Michael Fisée.
 
Dnes slouží Znojemský hrad především jako muzeum, ve kterém můžete najít historické výstavy ze života hradní společnosti. A určitě nezapomeňte navšítvit lákavou expozici dravých ptáků v hradním příkopu, která je zároveň pečovatelskou stanicí pro dravce s handicapem. 
 
Kontakty
Více informací na: www.znojmuz.cz/hrad.htm
Kontakt: znojmuz@znojmuz.cz
Tel: +420 515 282 211
GPS:48°51'20.440"N, 16°2'33.040"E

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska