STŘEDA 22. 05. 2024
Menu

Kaple svatého Ondřeje ve Vranově nad Dyjí

Krajina Vranovska je stvořená pro rozjímání a duchovní očistu. Takřka v každé vesničce najdete kostel či kostelík, na stezkách mezi poli můžete spočinout ve stínu kapličky, nebo na sebe nechat působit nebeské poselství u božích muk. V bezprostředním okolí městečka Vranov nad Dyjí je navíc několik historických zastavení se silným duchovním nábojem.

Dovolená na Vranovsku se může stát spirituálním zážitkem. Vydejte se po stopách dávných poutníků a načerpejte sílu mezi zdmi staletých staveb.

V těsném sousedství kostela sv. Václava ve Vranově nad Dyjí narazíte tak trochu nečekaně na drobnou románskou rotundu – kapli sv. Ondřeje.
 
Drobná stavba to je ovšem jen na první pohled. V podzemním podlaží kaple je totiž dávná kostnice, která je zaplněná lebkami. Přestože je vchod do kostnice zazděný, vibrace a osudy nebožtíků na vás budou působit i přes zdi kaple. Do konce 19. a začátku 20. století sloužilo okolí kaple jako místní hřbitov.
 
Původní románská kaple na tomto místě vznikla ve 13. století. Zhruba v polovině 18. století se do ní otisklo baroko. Na zdi kaple je malba zachycující tvář Krista na Veroničině roušce, kterou Ježíši podle legendy podala sv. Veronika na jeho cestě na kříž, aby si otřel svou zkrvácenou tvář.
 
Kontakty
Více informací na: www.fatym.com
Kontakt: vranov@fatym.com
Tel.:  515 296 384
GPS: N 48°53.70725', E 15°48.81450'
 
Další zajímavosti v okolí
Zámek Vranov nad Dyjí
Kaple sv. Heleny
Morový sloup
Mnizskův kríž
Šibeniční vrch

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska