SATURDAY 18. 05. 2024
Menu

Podhradí nad Dyjí

Podhradí nad Dyjí je jednou z nejoblíbenějších destinací Vranovska. Aby ne, obec je totiž zasazena mezi mohutná skaliska a její nepřehlédnutelnou dominantou je zřícenina hradu Frejštejn z 13. století. Z někdejšího hradu se dodnes dochovaly zbytky válcové věže, hradní kaple i paláce. Pokud do Podhradí zavítáte, určitě vás pohled na něj okouzlí.
 
Historický ráz města kromě zříceniny Freštejna v Podhradí dotváří také kostel sv. Jana a Pavla a sousoší Nejsvětější Trojice. Podhradí ale není pouze historické - nachází se tu také jedno z nejextravagantnějších zastavení tzv. Kristkovy podyjské glyptotéky, kterou tvoří 11 sochařských děl Lubo Kristka vytvořených v devadesátých letech dvacátého století.
 
Podhradí se nachází hned u řeky Dyje, která láká ke koupání a rybaření. Návštěvníci se sem proto rádi vracejí - k dispozici je jim tu řada chat i oblíbených rekreačních ubytoven. Mimo sezonu v obci žije jen asi 50 stálých obyvatel.
 
Tipy na výlet
Pokud máte náladu na poctivý cyklovýlet, doporučujeme stezku k Vranovu nad Dyjí, kde můžete navštívit zdejší vyhlášené pláže či zámek.
 
Jste přátelé historie? Pak doporučujeme pěší procházku po zelené turistické cestě z Frejštejna do Cornštejna. Trasa má 9 kilometrů a stojí za to – na konci cesty vás příjemně překvapí zřícenina hradu Cornštejn, která vás ohromí svou rozlehlostí. Na Cornštejně je hlavně stále živo – pravidelně se tu pořádají historické jízdy, šermířská utkání či koncerty středověkých muzikantů – jednoduše ideální místo pro výlet (nejen) s dětmi.
 
Kontakty
Obec Podhradí nad Dyjí
Více informací na: www.podhradinaddyji.cz
Kontakt: obec@podhradinaddyji.cz
Tel.: + 420 515 297 098
GPS: 48.9013800N, 15.6879039E

 

 

Mikroregion Vranovsko © 2014 Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska